Hastane Palyaçosu Eğitim Programı  

 

Hastane Palyaçosu Eğitim Programı

     Bizce mizah zorluklar karşısında neşelenecek şeyler bulma yeteneğidir.

     1300 lü yıllarda Prof Dr.Henri de Mondeville hastayı mutlu etmek için yakınlarıyla işbirliği yapmak gerektiğine inanmıştır.

     Şimdiye kadar tarihte sihirbazlar, hokkabazlar, soytarılar kralları, padişahları eğlendirmek için çalışmıştır.

     1970 li yıllarda bir editör olan Norman Cousins ‘ın rahatsızlanması sonrasında stresin vücudunda neler yaptığını araştırması mizahın faydalarını incelemesi günümüzdeki palyaço hemşirelik modeline ışık tutmuştur. Norman Cousins Ucla Tıp Fakültesinde davranış tedavi departmanında ders vermiş ve araştırmalarına devam etmiştir.

     Hayatını anlatan bir filmle hepimizin yakından tanıdığı mizahla ilgilenen bir meslektaşımızda doktor Patch Adamsdır .

     Patty Woten’da 1985 yıllından bu yana hastane palyaçoluğu yapmaktadır.14 haftalık bir palyaço okulundan mezun olduktan sonra bir grup hemşire ile çalışmaları devam etmiş uygulamalı ve tedaviye yönelik mizah derneğini kurmuştur.(www.aath.org) kendisini palyaço hemşire yetiştirmeye adamıştır.

     Acıbadem sağlık grubu hemşirelik hizmetleri direktörlüğü Petty Woten ile mizah ve hemşirelik programı, 12󈝼 Eylül 2005 tarihinde, 15 gönüllü hemşirenin katıldığı, 4 gün devam eden sertifikalı bir programdı.

    Hemşirelik mesleğini yürütürken Sn. Saliha Koç’un gönüllü palyaço hemşire olmak ister misiniz? sorusuna 25 kişi geri dönüş yapmıştır. Bunlardan 10’u ilk gün bu işin kendilerine uygun olmadığını düşünerek ayrılmıştır.

     ASG Hemşirelik Gelişim Departmanı “Terapötik Mizah ve Palyaço Hemşire Yetiştirme Programı” 27󈞈 Mart 2007 tarihinde 20 hemşirenin katıldığı 2 günlük sertifikalı bir programdı.

    Gönüllü palyaço hemşirelerin ikinci yetiştirme programında sayı artmış olup daha eğitimi verir vermez bir sonraki eğitim tarihinin ne zaman olacağının meslektaşlarım tarafından sorgulanması kısa zamanda neler başardığımızın bir göstergesidir. Sağlık çalışanları özellikle doktorların yaklaşımlarındaki değişiklikten bahsetmeden geçemeyeceğim.

 

İlk ziyaretlerimizde negatif  geri bildirimler aldığım doktorlar Derya şeker ne zaman gelecek?, Şekeri özledim neden gelmiyor?, Hadi şeker benim hastamı da ziyaret eder misin? gibi geri dönüşler yapıldığında işte o zaman bir şeyleri başardığımızı hissettim ve bunları siz meslektaşlarımla paylaşmaktan gurur duyuyorum. 

 

Amerika’da yıllardır uygulanan palyaço hemşirelik modeli Asya kıtasında sadece ASG’de hizmet vermektedir. Hemşirelik hizmetleri direktörümüz olan sayın Saliha Koç’a hemşirelik mesleğine getirdiği farklı bakış açıları nedeniyle ve bu fırsatı bize verdiği için huzurlarınızda teşekkürlerimizi bir borç biliriz.