Doğumdan Sonraki İlk 48 Saat İçinde “Anne Sütüyle Beslenme ve Bebek Bakımı’’ İle İlgili Anne Eğitiminin Değerlendirilmesi
   
 


Giriş ve Amaç

Aile bireyleriyle psikolojik ve medikal etkileşim ve doğumdan sonra anneye verilen anne sütü ile beslenme bebek bakımı ile ilgili eğitim bebeğin gelişimi ve sağlığının devamlılığını sağlama açısından son derece önemlidir. Annenin bebek bakımı ile ilgili performansını belirlemek ve mevcut yetersizliğini gidermek gerekir.
Doğum yapmış bir annenin taburcu planı anne sütü ile beslenme ve bebek bakımı ile ilgili eğitimini de kapsar. Taburcu planı “Amerikan Hemşireler Derneği”ne göre şu şekilde tanımlanmıştır. “Hastayı ve bakım veren bireyleri bakımın bir sonraki aşamasına hazırlamak için oluşturulan bakım sürecinin bir bölümüdür.”
Aslında bu plan
• Ailenin tıbbi bakımdaki geçici bağımlılık ile baş etmesini kolaylaştırmak,
• Ailelerin taburcu olduktan sonra bebeklerinin bakımında sorumluluk almalarını desteklemek gibi iki farklı aşamaya yönelik bir rehberdir.

Materyal-Metod

Anne sütü ile beslenme ve bebek bakımını içeren eğitim, Acıbadem Hastanesi’nde doğum yapan tüm annelere verilmektedir. Hastanemiz tarafından eğitim konusunu içeren bir videokaset hazırlanmıştır. Eğitim kaseti annelere 4 – 5 kişilik gruplar halinde “Anne Sütü ile Beslenme Danışmanlık Eğitimi” almış. Tecrübeli bebek hemşireleri eşliğinde izletildi.
Görsel eğitimin arkasından annelere alt değiştirme, göz, göbek ve ağız bakımı ile ilgili pratik uygulama yaptırılarak annelerin özgüvenlerini kazanmaları konusunda destek olunmuştur.
Taburculuk sonrasında iletişimimiz devam ettirilerek aileler her ihtiyaç duyduklarında arayıp eğitim konularında pratik bilgiler ve çözümlerle ilgili destek verildi.
Bu çalışmada eğitimin başarısını ve ne derece etkili olduğunu değerlendirmek için eğitim alan annelere anket uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. 2001 yılı Mart ve Temmuz ayları arasında 100 kişiye verilen eğitim değerlendirmesi uygulanmıştır.

Bulgular

•  % 100’ü anne sütüyle beslenme ve bebek bakımıyla ilgili eğitime katıldığını belirtti.
•  % 98’i bu eğitimi yeterli ve yararlı bulduğunu belirtti.
•  % 100’ü anne sütüyle beslenme ve bebek bakımıyla ilgili sorularına bebek hemşireleri tarafından yeterli cevap ve bilgi aldığını belirtti.
•% 100’ü her ihtiyaç duyduklarında ve soruları olduğunda bebek hemşirelerine ulaşabildiklerini belirtti.
• % 20’si anketin öneriler kısmında bu eğitimi mutlaka babalarında alması gerektiğini belirtti.

Sonuç

Bu öneri hastanemiz tarafından dikkate alınarak interaktif yayın sistemi oluşturuldu. Aileler kendi odalarında istedikleri zaman bu eğitim kasetini izleme şansını buldular. Son üç aydır uygulanmakta olan gebelik döneminde verilen hamilelik ve bebek bakımı konularını içeren eğitim programı başlatılmıştır. Bu sayede eğitimimiz çok daha etkin ve verimli olmuştur.

Kaynaklar

1.   Çay, G. Prematüre Bebeklere Sahip Annelerin Bebek Bakımı Konusundaki Bilgi Gereksinimleri (Yayımlanmamış Bilim Uzmanlığı Tezi) Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 1999
2. Cenk Z. Yeni doğan Sarılığı ve Hemşirelik Bakımında Tanılamanın Önemi Journal of Neonatology (Volume 4, Issue 2) 1997
3.   Tekin, N. Ekizler, Engin Yeni doğan Sarılığının Post-partum Depresyon ve Emzirme Tutumuna Etkisinin İncelenmesi Hemşirelik Bülteni Cilt 10 Sayı 39 1996
4.   Çavuşoğlu, H Çocuk Sağlığı Hemşireliği (Cilt I) 2000
 
book
   
 
Henüz Yorum Yapılmadı.
 
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
Güvenlik :
   
Anasayfa
Sayı 24 Temmuz 2010
 
Hospital Manager Dergisinden Acıbadem Hemşirelik Yöneticisine Ödül
Her yıl düzenlenen "Yılın Başarılı Sağlık Girişimcisi ve Yöneticisi" ödülleri kapsamında "Yılın En Başarılı Hemşirelik Hizmetleri Yöneticisi" ödülünü Acıbadem Maslak Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Neşe Bakoğlu aldı.
 
 
1. Onkoloji Hemşireliği Semineri Gerçekleşti
ASEGEM (Acıbadem Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Gelişim Merkezi) ve Acıbadem Kozyatağı Hastanesi işbirliği ile düzenlenen “I. Onkoloji Hemşireliği Semineri” 4 Haziran 2010’ da gerçekleşti. Kurum içi ve kurum dışı katılımcıların olduğu seminere toplam 81 kişi katılmıştır. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın okunmasının ardından Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Direktörü/Başhekimi Dr. Demet Dinç, Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Uzm. Saliha Koç....
 
 
Hemşirelik Öğrencileri Özel Yaz Stajı Programına Başlıyor
"Geleceğe Bakış Projesi" kapsamında bu yıl 5.'sini gerçekleştireceğimiz "Yaz Stajına" yönelik;14–21 Haziran 2010 tarihleri arasında yaz stajyer görüşmeleri gerçekleştirildi. 24 farklı üniversiteden toplam 106 öğrenci ile görüşüldü ve 71 öğrenci yaz stajyeri olarak kabul edildi. Öğrencilerimiz 5 Temmuz tarihinden itibaren stajlarına başlayacaklar ve kliniklerde olacaklardır.
 
Hayata tutunmak
Her saat başı bebeklerin hayata daha da sıkı tutunduğunu düşünüyordum bende anne gibi. Sabaha karşı tansiyonları düştü, kendini daha iyi hissettiğini söyledi. Korkulan olmamıştı. Bir anne pozitif enerjisi ile korkulanın olmasına izin vermemişti
 
 
Yorumlar (0)
   
Bebekler Ne Zaman ve Nasıl Gelmek İsterlerse Öyle Gelirler…
Doğum sırasında bizden yardım istercesine uzanan o el o anki duyguları bugün hala aynı yoğunlukta yaşamama yetti. Doğum başlamıştı önce minicik bir el geldi sonra gövdesi, parmak bebeğimiz doğmuştu ve canlıydı, yaşam mücadelesi onu bekliyordu....
 
 
Yorumlar (0)
   
3rd International Health Performance and Quality Congress
24.11.2011-26.11.2011
Antalya


3. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi
24.11.2011-26.11.2011
Antalya


1. PNAEC Pediatri Hemşireliği Kongresi
01.12.2011-02.12.2011
İstanbul


5. Uluslararası Hemşirelik Yönetimi Kongresi (5th INMC)
17.11.2011-19.11.2011
Antalya


1st PNAE Congress on Paediatric Nursing
01.12.2011-02.12.2011
İstanbul


3. Uluslararası Hasta hakları Kongresi
07.12.2011-10.12.2011
Antalya


1.ULUSAL ÇOCUK YANIKLARI KONGRESİ
17.11.2011-20.11.2011
Antalya


15. Ulusal Adli Tıp Günleri
03.11.2011-07.11.2011
Antalya


 

Gelecek Sayının Konusuyla İlgili Önerileriniz
Adı  *
Soyadı  *
E-posta  *
Öneriniz  *
Güvenlik *
(*): doldurulması zorunlu alan
 
 
© 2010 Tüm Hakları Acıbadem Sağlık Grubuna aittir.
www.acibademhemsirelik.com