40. Ulusal Gastroenteroloji Haftası ve 11. Gastroenteroloji Cerrahisi Kongresi Endoskopi Hemşireleri Bilimsel Toplantısı Gerçekleşti

Kasım 2023’te düzenlenen 40. Ulusal Gastroenteroloji Haftası ve 11. Gastroenteroloji Cerrahisi Kongresi Endoskopi Hemşireleri Bilimsel Toplantısı’na Acıbadem Altunizade Hastanesi Endoskopi Sorumlu Hemşiresi Tuğba Şenel ve Acıbadem Altunizade Hastanesi Endoskopi Hemşireleri Dilek Öz ve Saime Aydın katılım sağlamış olup, bilimsel toplantıda “Kolonoskopi İşlemi Öncesi Bağırsak Temizliğinde Sözlü ve Videolu Bilgilendirmenin Etkisinin Karşılaştırılması” isimli çalışmayı sunmuşlardır.

Yapılan çalışmada kolonoskopi işlemi öncesi yüz yüze sözel anlatım ve videolu anlatım yöntemlerinin, kolonoskopi işlemi öncesi bağırsak temizliği açısından benzer derecede etkili olduğunu, her iki eğitim yöntemi de kolonoskopi işlemi öncesi bağırsak temizliği konusunda hastaları bilgilendirmek için uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca, hastaların geçmiş kolonoskopi deneyiminin, bağırsak temizliği puanlarının dağılımı üzerinde anlamlı bir etki yapmadığı görülmüştür. Sn. Şenel, Sn. Öz ve Sn. Aydın yaptıkları bu çalışma ile Sözel Sunum Bildiri Birinciliği ödülünü almaya hak kazanmışlardır.

  • Paylaş

Önceki Yazı "Teröpatik EUS Günü" 9 Aralık 2023 Tarihinde Gerçekleşti
Sonraki Yazı Örgütsel Öğrenme

Yorumlar

  1. Yanıtla

    Sn. Şenel, Sn. Öz ve Sn. Aydın tebrikler.Bir mesai arkadaşlarım ve hasta olarakda olarakda gurur duydum . İyi varlar. Ellerine sağlık.

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.