Ameliyathane Hemşireliğinde Yeni Bir Uygulama Örneği

AOSpine Lomber ve Servikal Dejenerasyon, Deformite ve Komplikasyonlar İleri Düzey Canlı Doku Kursu

Acıbadem Sağlık Grubu HHD Ameliyathaneler ve MSÜ Koordinatörlüğü ameliyathane hemşireleri, yurtdışı katılımlı, Acıbadem Üniversitesi Case Laboratuvarı Wet Lab’da gerçekleştirilen “Lomber ve Servikal Dejenerasyon, Deformite ve Komplikasyonlar İleri Düzey Canlı Doku Kursu”nda ikinci kez ameliyathane hemşireliği yaptı.

AOSpine Europa ve Middle East tarafından ülkemizde ikinci kez düzenlenen kurs 22-23-24 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Spinal cerrahların komplikasyon yönetimi yetkinliklerinin geliştirilmesi amacı ile düzenlenen kursa farklı ülkelerden 30 kursiyer ve farklı cerrahi branşlarda 14 AOSpine eğitmeni katıldı. Üç gün süren eğitim programında ameliyathane hemşireleri sekiz ameliyat masasında kurs programına aktif olarak katıldı. Eğitimde kullanılan cihaz, set, malzeme ve ekipmanların hazırlığı ile birlikte scrup hemşire olarak da destek verildi.

Wet Lab’ın kurs için uygun hale getirilmesi, tüm kursiyerler ve eğitmenler için gerekli kişisel koruyucu ekipmanların hazırlığı, sterilizasyon ve dezenfeksiyon süreçlerinin yönetimi ameliyathane hemşireleri tarafından gerçekleştirilerek farklı ve yeni bir uygulamaya imza atılmış oldu. Her bir ameliyat masasında spinal cerrah, vasküler cerrah, genel cerrah, üroloji ve göğüs cerrahi eğitmenleri ve bir ameliyat hemşiresi görev alarak canlı dokuda komplikasyon yönetimi kursu gerçekleştirildi.

Kurs kapsamında programda görev alan ameliyathane hemşirelerine öncelikle çalışılacak anatomi, kurs kapsamı, genel rol ve sorumluklarla ilgili genel bilgilendirme eğitimi ASG Ameliyathaneler ve MSÜ Koordinatörü İlknur YAYLA tarafından yapıldı.

               
 

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.