Gülümseyen Gözlerdi En Güçlü İlaç…

Hastane palyaçosu olarak heyecan içinde hazırlandığım bir ziyaretim olacağını biliyordum ama bu kadar duygu yoğunluğu yaşayacağımı düşünmemiştim. Hastane Palyaçoluğu Programından sonra hep çocuk hasta ziyareti yapacağımızı düşünüyorlardı. Kalbimin çarpıntısı ve güzel bir enerji çekti beni Yoğun bakım ünitesine. Ziyaretim bir ömre bedeldi. Hemşirelerle konuşurken uzaklardan bir çift göz takıldı gözüme. Hoş geldiniz çocuklar dedi misafir perver bir ev sahibi gibi. Gelin bakalım yanıma diye çağırdı bizleri. Alışkın değiliz teklif edilmesine ya biz de şaşırdık birden. Nasılsınız diye sorarken; ‘kızım bana burada o kadar iyi bakıyorlar ki anlatamam sana, kendimi evimde gibi hissediyorum” dedi. “Ancak şu boyun ve göğüs ağrım geçmedi bir türlü ne yapalım bilmem” dedi tekrar gülümseyen şevkatli gözleri ile.  Ben hastane palyaçosu Şeker olarak hemen tüm gücümü topladım ve sihirli değneğimi çıkardım. O kadar mutlu, enerji doluyduk ki o gülümseyen gözlerine bakarken, bütün kuvvetim ile tüm gücümü topladım; sihirli değneğim ile boynuna ve göğsüne dokundum.

İkimizde gözlerimizi kapattık ve açtığımızda “ah çocuklar bu bana çok iyi geldi kendimi daha iyi hissediyorum” dedi. “ Sizler gerçekten çok tatlısınız ömrüme ömür kattınız çok teşekkür ederim” dedi.

Birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdik ve oradan ayrıldık. Ayşe teyzeyi on gün sonra kaybettik. Bir hafta sonra bir telefon geldi. Ayşe teyzenin kızı olduğunu ileten kişi palyaço şeker ile görüşmek istediğini iletti. Annesinin ona her şeyi anlattığını ve bizlerle bir fotoğraf çektirdiğini iletti. Tanışamamıştık ama o bizi yakından tanıyordu. Sonradan öğrendim arkadaşlardan; ziyaretimden hemen sonra kızını arayıp çok mutlu olduğunu kendini daha iyi hissettiğini iletmiş Ayşe teyze. Kızı çok teşekkür etti ve annesinin en son gülen fotoğrafını yollamamızı istedi. Bu onun ölmeden önce son isteğiymiş. Beni hep gülerek hatırlayın ve gülümsemeyi unutmayın dermiş. Fotoğrafları kızının adresine yolladık ve ona olan son görevimizi yerine getirdik.

O gülümseyen gözleri unutmayacağım…

Hazırlayan: Derya SUNA

Acıbadem Kadıköy Hastanesi

3.Kat Sorumlu Hemşiresi

Hazırlanma Tarihi: 19.11.2018

  • Paylaş

Önceki Yazı Sanat ve Hemşirelik
Sonraki Yazı İyileşme ve İyileştirmede Sanatın Etkisi

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.