Mutluluk Beyindedir…

Hayatıma giren birçok stres faktörü oldu, olmaya devam ediyor, edecek de… Eğer üstesinden gelebilirsen bu, seni sağlıklı ve güçlü yapıyor.  Ancak bahşedemezsen, dünya bile sanki senin üzerine yıkılmak için yaratılmış gibi geliyor.

Stres ve sabrın dengesini kurabilmenin önemli olduğu bir meslek grubundayız. Dönem dönem mesleğimizde zorluklar karşılıyor bizi… Pandemi dönemi de, en yakın somut örneklerimizden biri oldu. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemlerde, dışarı çıkma konusunda en özgür kesim bizken, aslında en riskli tarafta olan da biz olduk.  Gelecekle ilgili kaygılar taşıdık. Bilinmezliğin verdiği bu kaygılarla kendimize yeni baş etme yöntemleri aradık.

Meslek hayatımda, özel hayatımda sabır ve stres terazisindeki o ince dengeyi korumak adına yaşadıklarımı daha derin analiz etmeye başladım.  Dün, bugün ve yarın… Tüm bunların bir arada sebep sonuç ilişkisi barındırdığını COVID Sürecinde daha iyi kavradım.  Çok farklı stres kaynakları ile karşılaştım Ama hepsi ile baş etmede ortak olan önce sorunları kendimle çözmeye çalışmam ve umudun her zaman var olduğunu kendime hatırlatmamdı.  İnsan mücadele ederek en değerli olanı kazanıyor yaşama gücünü bence. İnsan umut ile yaşanması mümkün olmayan şeylerin bile mümkün olabileceğini düşleyerek yaşar. Umudun her zaman var olması demek nefes alabiliyor olmaktır. Tüm bu çıkmazların içinde umudun değerini bir kez daha anladım.

Bilgi ve fiziksel güç ile mücadele ediyormuşuz gibi görünse de aslında asıl gerçeği zaman geçince daha net görmeye başlıyoruz.  Sadece fiziksel değil, tüm düşüncelerimiz, hislerimiz ve duygularımızı en derinden yaşayarak yapıyoruz işimizi.  Derin yaralar alıyoruz ruhen ve bedenen,  zorlandığımız tükendiğimiz her anda bir adım öteye gitmek için umut ederek mücadeleye devam ediyoruz….

Deneyimlerim ve gözlemlerimin bana öğrettiği en güzel şey; daha mutlu yaşamak için herhangi bir şeye takılı kalarak yaşamamak. Onun yerine umut etmek, yenilmeyi hiçbir zaman düşünmemek ve her kayıpta biraz daha güçlenerek mücadeleye devam etmek.

Her zaman söylediğim şeydir:  ”Mutluluk İnsanın Kalbinden Çok Beynindedir.”

Mehtap Erdoğan

Acıbadem Eskişehir Hastanesi

3.Kat Klinik Eğitim Hemşiresi

  • Paylaş

Önceki Yazı Ağlayan Hastaya Yaklaşım
Sonraki Yazı Hayat Sana Bağlı

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.