Normalleşen Görüntüler

2017 yılı başında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi için iki hedef belirlendi. Elektronik tıbbi kayıtlarda yeni bir versiyon olan Cerebral Plus‘a geçmek ve bir üniversite hastanesi olarak akredite olmak. Hastanenin metrekaresi ve çalışan sayısı bir yana çok sayıda branşla hizmet veriyor olmak çok sayıda standarttan denetime gireceğimizi de gösteriyordu. Bütün bunların başında hissettiğim ve odaklanmak istediğim tek bir hedef vardı;  “Hemşirelik hizmetleri olarak yaptığımız işi iyi ifade edebilmek!”

JCI denetim tarihi belli olduğunda hazırlanmak için 82 günümüz vardı. Hastane yemekhanesine tüm çalışanlarda aynı duyguyu hissettirmek adına bir sayaç yapıldı ve bu sayaç her gün geri sayıyordu. 30 gün kaldığını gösterdikten sonrası inanın çok hızlı ve hareketli geçti. Ekrandaki “0”ı gördüğüm gün aradaki günleri yaşamadık gibi geliyordu.

Bölüm planları, alanda tutulan kontrol formlarının arşivlenmesi, fiziksel alanlarımızın standart yaklaşımımızı gösterebilmesi, tıbbi dökümantasyonlarımız (hastayı ilk değerlendirmemizden, taburculuk aşamasına kadar her başlık), bütün bu hazırlıklar için iş planı oluşturmak, her hafta JCI toplantıları yapmak, her Cuma Kalite departmanı tarafından tüm çalışanların katılımı için sabah kahvaltılı oturumun yapılması,  bölüme özel, branşa özel, hizmet verilen herhangi bir konuya özel hızlı veri toplamalarımız, hızlı aksiyonlarımız ve kontrollerimiz oldu.  Hastanede, her sorumlu bir başlıkla ilgili veri toplama ve kontrol konusunda uzman olmuştu. Herhangi bir tereddüt anında ilgili kişiyle irtibata geçilerek doğru aksiyon alınıyordu. Son haftalara geldiğimizde staff hemşirelerimiz, ekip liderleri ve klinik eğitim hemşirelerimiz daha çok toplanmak ve konuşmak istediklerini söylediler. Mesai sonrası kalarak, denetim hakkında hem simülasyon yapıyorduk hem de heyecanlarını konuşuyorduk.

Grup hastanesi olmanın avantajını hissetmek bu süreçte ki en büyük iyilikti. Diğer tüm şubelerden destek talepleri ve anlayış sürekli oluyordu. Düşünülmek bile çok güzeldi ki, en deneyimli, konularında uzman birçok meslektaşımız tarafından bir dış göz olarak değerlendirilme fırsatı da bulduk.

Beş gün süren denetim başladığında, sınava çok iyi hazırlanmış bir öğrenci gibi bütün konulara hakim olduğumuzu, heyecanımızı ve telaşımızı dengeleyebilirsek çok güzel bir not alacağımızı hissediyordum. Tüm ekibe inancım ve güvenim tamdı. Ve sonuç öyle de oldu. Alanda ve geri bildirim toplantılarında işimizi iyi yaptığımızla ilgili güzel sözler duyuyorduk. Denetçilerin paylaştıkları bilgiler, tavsiyeler ve tespitleri çok geliştirici oldu. Örneğin; hemşirelerin hasta odasından çıktıktan sonra kullandıkları maskeleri çene altına çekmeleri, çıkarıp atmamaları bize normal gelmeye başlamış. “Neden? “ diye sorana dek hepimiz için bu görüntünün normalleştiğini fark etmek beni çok etkilemişti.

Öncelikle iyi ki hemşireyim, iyi ki Acıbadem Sağlık Grubu hemşiresiyim, iyi ki bu belgenin katacakları kadar, hazırlık ve denetim sürecinin de kendim ve ekibime katacaklarına da inandım. Başında beni ürküten bu kalabalık iyi ki var. Kocaman bir aileyle paylaşacak kocaman bir anımız oldu.

Sevgi ve saygılarımla;

Hazırlayan: Evrim Şahin

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi

Hemşirelik Hizmetleri Müdürü

Hazırlanma Tarihi: 28.01.2018

  • Paylaş

Önceki Yazı Sağlık Hizmetlerinde Kalite Yönetimi
Sonraki Yazı Lider Hemşirelerin Kalite Yönetimindeki Rolü

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.