A’dan Z’ye Uyku

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesinde “A’dan Z’ye UYKU” programı 13 Ekim 2021 tarihinde webinar üzerinden gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Murat Aksu söyleşide; “Neden Uyuyoruz, Nasıl Uyuyoruz?” isimli sunumunu yaptı. Prof. Dr. Murat Bey sunumunun da uykunun tarihçesini, uykunun neden önemli olduğunu, ne kadar süre uyumalıyız, sağlıklı uykunun kurallarından, yatma ve kalkma saatlerinde bir rutin oluşturulmasının öneminden bahsetti.

Prof. Dr. Murat Aksu’nun sunumundan sonra nöroloji uzmanı Dr. Yavuz Bekmezci “Vardiyalı Çalışıyorum, İyi Uyku İçin Ne Yapmalıyım” sunumunu paylaştı.  Dr. Yavuz Bey sunumunda Türkiye’deki vardiyalı çalışma sisteminden, vardiyalı çalışma sistemindeki izin sürelerinden, vardiyalı çalışma sisteminin uyku bozukluklarına etkisi, uyku hastalıklarından, ideal vardiya değişiminden bahsetti.

Dr. Yavuz Bekmezci’nin sunumundan sonra nöroloji servisi sorumlu hemşiresi Uzm. Hem. Gülin Melikoğlu “Hasta Bakımında Uyku Uyanıklığın Yönetimi” sunumunu paylaştı.  Gülin Hanım sunumunda uykunun bireylerin yaşam kalitesini nasıl etkilediğini, hastaların uyku kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesinden, yoğun bakım ünitelerinin, hasta bakımının ve ilaçların uyku üzerinde etkilerinden, hemşirelik girişimlerinden bahsetti.

 

Söyleşiye toplam 58 kişi katılmış olup sunum sonrası konuşmacılara katılımcıların soruları yönlendirilerek program sonlandırıldı, katılımcılar ve konuşmacılarla birlikte verimli bir program gerçekleşmiştir.

  • Paylaş

Önceki Yazı IHH Hemşirelik Kongresi 7-8 Ekim 2021
Sonraki Yazı Pediatride Kritik Hastaya Yaklaşım

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.