Ameliyathane Hemşireliği Bilgi Güncelleme Sempozyumu (II) Gerçekleşti

Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğü ve Acıbadem Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Gelişim Merkezi (ASEGEM) işbirliği ile düzenlenen “Ameliyathane Hemşireliği Bilgi Güncelleme Sempozyumu (II) “Cerrahi Hemşireliği Sanatı” konulu sempozyum 18 Şubat 2020 tarihinde Acıbadem Kadıköy Hastanesi Mimoza Konferans Salonunda gerçekleşti.

Sempozyuma kurum içi ve kurum dışı olmak üzere toplam 160 kişi katılım gösterdi. Kurum dışı katılımlarda Üniversitelerin Hemşirelik Bölümleri ve öğretim görevlileri programa yoğun ilgi gösterdiler. Üniversitelerin hemşirelik bölüm ve fakültelerinin yanı sıra, devlet ve özel hastanelerin ameliyathanelerinde çalışan hemşireler sempozyuma katılım sağladılar.

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan programda, Acıbadem Kadıköy Hastanesi Başhekim ve Direktörü Mustafa Candan, Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç Aslan tarafından açılış konuşmaları yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından bilimsel programa geçildi. Programın ilk sunumunda Türk Cerrahi Ameliyathane Hemşireleri Derneği Başkanı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Dekanı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı, EORNA Türkiye Temsilcisi, Uluslararası Ameliyathane Hemşireleri Federasyonu (IFPN) ülke temsilcisi Filiz Öğce “EORNA Temaları Bize ne Öğretiyor” konulu sunumunda; EORNA’nın hikayesi ve 2017-2020 temalarından bahsetti. Ardından Ege Üniversitesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Meryem Yavuz van Giersbergen “Sanat ve Bilim Yönü İle Hemşirelik” konulu sunumunda; hemşirelikte sanat ve bilim ilişkisi, hemşirelik tarihi dönemleri, hemşirelik sanatı ve hemşirelik biliminden bahsetti. Meryem Yavuz van Giersbergen’in sunumunun ardından Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı, Türkiye Fıtık Cerrahi Derneğini kurucusu ve başkanı, Türkiye Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Prof Dr. Metin Ertem tarafından “Sanat ve Cerrahi” konulu sunum yapıldı.

Öğleden sonra Panel başkanlığını Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç Aslan ve Acıbadem Mehmet  Ali Aydınlar Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Dekanı Ükke Karabacak’ın yaptığı “Yeni Nesil Teknolojiler ve Cerrahi Hemşireliğine Yansımaları: Biz Nereye Gidiyoruz? ” konulu panelde ilk olarak; Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Nuran Ayşen Pamir Aksoy “Ameliyathanelerde Yeni Nesil Teknolojiler Günlük Pratiğe Nasıl Yansıyor?” konulu sunumunu paylaştı. Ardından Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nermin Ocaktan tarafından “Ameliyathane Hemşireliğinde Değişen Rol ve Sorumluluklar” konulu sunum yapıldı. Ardından Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğü Ameliyathaneler ve MSÜ Koordinatörü İlknur Yayla ve Avukat Nesrin Özkaya “Geleceğe Nasıl Hazırlanıyoruz?” konulu interaktif sunumlarını gerçekleştirdi.

Program sonunda konuşmacılara, düzenleme kuruluna ve üyelere teşekkür belgeleri verildi. Katılımcılar programdan duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler. Program, katılımcılara katılım belgelerinin takdimi ile sonlandı.

  • Paylaş

Önceki Yazı Ulusal ve Uluslararası Kongreler 2020
Sonraki Yazı Onkoloji Hemşireliği Kursu

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.