Onkoloji Hemşireliği Kursu

Kursa kurum içi ve kurum dışı olmak üzere toplam 110 kişi katılım gösterdi. Kurum dışı katılımlarda Üniversitelerin Hemşirelik Bölümleri ve öğretim görevlileri programa yoğun ilgi gösterdi. Üniversitelerin hemşirelik bölüm ve fakültelerinin yanı sıra, devlet ve özel hastanelerin onkoloji bölümlerinde çalışan hemşireler kursa katılım sağladılar.

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan programda, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Direktörü Celal Dağ ve HHD Ameliyathane ve MSÜ Koordinatörü İlknur Yayla tarafından açılış konuşmaları yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından bilimsel programa geçildi. Programın ilk sunumu Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Yasemin Uslu tarafından “Kanser Epidemiyolojisi, Angiogenezis, Karsiogenezis” sunumu yapıldı. Ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gülbeyaz Can “Kanserden Korunma, Erken Tanı ve Evreleme” konulu sunumunda; kanserden korunmak için neler yapılması gerektiği, kimlerin risk altında olduğu, yapılması gereken tarama testlerinden ve erken tanının öneminden bahsetti. Gülbeyaz Can’ın sunumunun ardından Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Vesile Ünver “Kanserli Hastanın Beslenmesinde Hemşirelik Yönetimi” konulu sunumunda; kanserli hastaların beslenmelerinde nelere dikkat etmeleri gerektiği, günlük alınması gereken besin öğelerinden bahsetti. Bu bölümün son konuşmacısı Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Onkoloji Sorumlu Hemşiresi Uzm. Hem. Ayşin Kayış tarafından “Kanserde Lokal ve Sistemik Tedavi Yaklaşımları” konulu sunum yapıldı.

Öğleden sonraki programda ilk olarak Onkoloji Derneği Başkanı Figen Bay “Güvenli Kemoterapi Uygulamaları” konulu sunumunu paylaştı. Ardından Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Vildan Kocatepe tarafından “Semptom Yönetiminde Hemşirenin Rolü” konulu sunum yapıldı. Ardından Koç Üniversitesi Hastanesi Eğitim Hemşiresi Dr. Tuğba Pehlivan “Onkoloji Alanında Psikososyal Sorunlar ve Baş Etmek” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Behice Belkıs Çalışkan “Kanser Hastası ile Çalışanların Motivasyon Kaynakları ve Güçlendirilmesi” konulu sunumunda; onkoloji bölümlerinde çalışan hemşirelerin motivasyon ve kendilerini güçlü hissetmeleri için nelere ihtiyaçları olduğundan, klinik alanda hemşireleri en çok zorlayan faktörlerden bahsetti.

Program sonunda konuşmacılara, düzenleme kuruluna ve üyelere teşekkür belgeleri verildi. Katılımcılar programdan duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler. Program, kursiyerlere katılım belgelerinin takdimi ile sonlandı.

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.