Bizim Hemşirelerimiz, Bizim Geleceğimiz Fark Yaratır… XXIV. Hemşirelik Haftası Etkinlikleri

Her yıl olduğu gibi bu yılda Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), Uluslararası Hemşireler Günü kutlamalarına öncülük etmiştir ve “Hemşirelerimiz Geleceğimiz” Bakımın Ekonomik Gücü olarak belirlemiştir.

Acıbadem Sağlık Grubu hemşireleri, “Hemşirelik Haftası” kutlamasını “Bizim Hemşirelerimiz Bizim Geleceğimiz Fark Yaratır” teması ile 10 Mayıs Perşembe günü webinar üzerinden online olarak 620 kişinin katılımı ile büyük bir coşku eşliğinde gerçekleştirildi. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi ve Acıbadem Taksim Hastanesinin ev sahipliğini yaptığı programda açılış konuşmasını Acıbadem Sağlık Grubu Genel Müdürü Sayın Tahsin Güney, Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Şahin, Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Sayın Uzm. Saliha Koç Aslan, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi Direktörü Sayın Dr. Celal Dağ ve Acıbadem Taksim Hastanesi Direktörü Burcu Pekün tarafından gerçekleştirildi.

Sayın Uzm. Hem. İlknur Yayla tarafından onur konuğu otobiyografisi takdim edildi.

Programın onur konuğu Sayın Prof. Dr. Nurgün Platin konuşmalarında örtük bilgi felsefesi nedir? Kimler de mevcuttur? konuları üzerinde durmuştur. Hastayla olayla konuyla bütünleşerek hizmet vermenin önemini içselleştiren  bilginin örtük bilgi  olduğu ve  çoğu zamanda deneyimli meslektaşlarımızda bu bilginin ve bakış açısının üzerinde çok durulmadığı bilgisini paylaştı. Çoğu zaman farkında olunmayan bu bilginin yeni hemşirelerin yetişmesinde içselleştiren bilgi olduğu için yazılı değil sözel aktarılmaktadır.

Deneyimleriyle, davranışlarıyla ve yaklaşımlarıyla yeni mesleğe başlayan meslektaşlarımıza yansıtıldığı vurgulandı. II. Dünya Savaşından sonra varoluşçu felsefeyle yaklaşmaya başlandığı ve bu felsefenin yaklaşımının bireyin kendi kararlarını kendi vermesi gerektiği ve verdiği kararların sorumluluklarını alması gerekliği vurgulanmıştır.

“Birbirimizle Hangi Dilde Konuşuyoruz” konuşmasıyla Sayın Amine Yağmur Özsaydı sunumunda iletişimin 3A sı olan Anla, Anlat ve Anlaş üzerinde dururken dinlemenin önemini, kişilik ve değerlerimizin iletişimdeki yeri üzerinde durdu. Ayrıca tüm katılımcıları kendini tanıma yolculuğuna çıkararak farkındalık dolu bir oturum gerçekleştirildi.

“Mirasımızı Nasıl Aldık, Nasıl Devrediyoruz?” konuşmasıyla Sayın Kamil Kazım Sarı Hemşirelik mesleğinin geçmişi bugünü ve geleceği üzerinde duruldu. Bilinmeyenden bilinene yolculukta bireysel sorumluluklarımız ve kendimizi yetiştirme, farkındalıklarımızı arttırma konularının önemi üzerinde bilgi paylaşımında bulunmuştur.

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.