Dünya Ostomililer Günü

Hayat Kurtarıcı Stomanın Yolculuğu: Dışa Açılırken İçinize Kapanmayın

Her yıl ekim ayında kutlanan Dünya Ostomileler Günü, ostomi cerrahisi sonucu oluşan stoma (bağırsak, mesane veya mide gibi iç organların vücut dışına çıkartıldığı açıklıklar) taşıyan bireylerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek, toplumda farkındalık oluşturmak ve bu bireyleri desteklemektir.

Dünya ostomilliler gününe özel 25 Ekim 2023 tarihinde Acıbadem üniveristesi Atakent Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen sempozyumun amacı ostomi hastalarının bakımı, tedavisi ve yaşam kalitesini artırmak için sağlık profesyonellerine güncel bilgiler sunmak, sağlık çalışanlarını ostomi konusunda bilinçlendirmek, deneyimleri tartışmak ve toplumda bu konuda farkındalık oluşturmak, hastalarına daha etkili destek olabilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmayı ve en iyi uygulamaları paylaşacakları interaktif bir platform sağlamaktır.

Dünya Ostomililer Günü Sempozyumu, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Direktör Yardımcı Sayın Levent Civan Uncu ve Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Üroloji Hekimi Prof. Dr. Ali Tekin’in açılış konuşması ile başlamıştır.

Sempozyumunun 1.bölümü Genel Cerrahi Hekimi Prof. Dr. Erman Aytaç ‘ın  Stoma Nedir, Kimlere, Neden  ve Nasıl açılır?  Konulu sunumu ile başlayıp,  Genel Cerrahi Sorumlu Hemşiresi, Uzm. Hem. Emine Kargacı’nın Hastaların Preop Stoma Hazırlığı   ve Genel Cerrahi Vaka Hemşiresi Merve Ünal Işık’ın Hastaların Postop Stoma Bakımı ve Komplikasyon Yönetimi ile tamamlanmıştır.

Sempozyumun 2. Oturumunda ise; Parastomal  Herni Neden Olur, Nasıl Önlenir’i anlatmak üzere Fzt. Mervenur Akçay, Stoma Kapatılması Kararı Nasıl Alınır, Ne zaman Kapatılır? konusunu anlatmak üzere Dr. Öğr. Üyesi Özdal Ersoy ve Stomayla Yaşam’ı anlatmak üzere Prof. Dr. Sayın Fatih Oğuz Önder söz verildi.

Sempozyuma toplam 43  kişi katılım sağlamışlardır.  Katılımcıların sorularının cevaplanması ve olumlu geri dönüşleri ile sempozyum sonlandırılmıştır.

 

  • Paylaş

Önceki Yazı Diyabet Yönetimi ve Özbakım
Sonraki Yazı Organ Nakli: Bakım ve Tedavide Yeni Boyutlar

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.