Organ Nakli: Bakım ve Tedavide Yeni Boyutlar

Böbrek ve Karaciğer Transplantasyonu Sempozyumu

Böbrek ve Karaciğer transplantasyonu alanında sağlık profesyonellerinin organ nakli hastalarına daha iyi bakım sunabilmeleri için gerekli güncel bilgi, beceri ve en iyi uygulamaları paylaşarak hemşirelik bakımını geliştirmek, nakil sonrası hastalarda bakım önceliklerinin yönetilerek komplikasyonların önlenmesi amacıyla 21 Kasım 2023 tarihinde Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi ve Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü iş birliği ile birlikte Acıbadem Üniversitesi Atakent hastanesi Konferans salonunda gerçekleştirilmiştir.

Böbrek ve Karaciğer Transplantasyonu Sempozyumu, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Direktörü Sayın Dr. Celal Dağ, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve sempozyum Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sayın Nermin Ocaktan ve Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Organ Nakli Hekimi Prof. Dr. Sayın Remzi Emiroğlu’nun açılış konuşması ile başlamıştır.

Sempozyumun 1. Oturumunda Böbrek Nakli Sonrasında Bakımda Öncelikler’i anlatmak üzere organ nakli hemşiresi Sayın Zeynep ÖZDEMİR, Karaciğer Nakli Sonrası Bakımda Öncelikler’i anlatmak üzere Organ Nakli Hemşiresi Sayın Zeynep EKER ve Nakil Sonrası Enfeksiyon Yönetimi’ni anlatmak üzere Enfeksiyon Kontrol hemşiresi Uzm. Hem. Gülşah BEKTAŞ’a söz verildi.

Sempozyumun 2. Oturumunda ise; Nakil Sonrası Solunum Fizyoterapisi’ni anlatmak üzere Fzt. Sayın Şevval İpek MUTLU, Nakil Sonrası Beslenme’yi anlatmak üzere Dyt. Sayın Güler ARAS ve Nakil Sonrası Yeni Yaşama Uyum’u anlatmak üzere organ nakli klinik eğitim hemşiresi Sayın Gül Nihal GÜZELDERE’ye söz verildi.

 

Sempozyuma Acıbadem sağlık grubu hastaneleri, diğer hastaneler ve üniversitelerden toplam 102 kişi katılım sağlamışlardır.  Katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sempozyum başkanı Hem. Cihan Sütlü ve Prof. Dr. Ükke Karabacak’ın kapanış konuşması ile sempozyum sonlandırılmıştır.

Sempozyum sonunda katılımcıların sertifikaları dağıtılarak olumlu geri dönüşler alınmıştır.

 

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.