Hayat Yeniden 2

30 Nisan 2021

Hemşire olarak başladığım ve kendimi adadığım servisimde Sorumlu Hemşire olarak görev yapmaktayım. Her başarının sebebi işini sevmekten geçer. Sayamayacağım kadar hastanın tedavisini uygulayıp, dinlediğim her hikayeden kendime farklı bakış açıları geliştirip, insanlara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda tecrübelendim. İyiliğin ve anlayışın geçtiği her yol güzel sonuçlanır. Tıpkı Violeta’nın eşinin tüm sürecinde yanında olması ve ellerinden sımsıkı tutması gibi…

Yaklaşık beş yıl sonra Violeta ile kemoterapi koridorunda karşılaştık. Birbirimizi görmenin verdiği mutluluğu size anlatamam. Türkçe konuşuyordu ve çok değişmişti. Saçları kısaydı, uzatmamış, bu halini daha çok sevmiş ve daha çok güzelleşip gençleşmişti. Kemoterapi alan çoğu hastada gördüğüm gibi… Kendimize vermediğimiz değerin açığını kemoterapi sonrası görüp, değerimizin farkına varıyorduk… Neden burada olduğunu sorduğumda “gel sana kimi göstereceğim” dedi. Eşini yıllar önce Violeta’nın oturduğu koltukta gördüm. İnanın çok şanslıydı, çünkü nasıl savaşacağını biliyordu ve Violeta yanındaydı. Ellerini sımsıkı tuttu ve “bu da bitip gidecek” dedi. Violeta “hatırlar mısın, sana bir şey söylemiştim yıllar önce” dedi. “Ben bir kitap yazdım ve sana vermek istiyorum” dedi. Kitabını imzalayıp bana verdi. Yıllar sonra bu anları yaşadığımda şunu tekrarladım.

“Kötü günlerin geçtiğini gördün.

Her şeyin geçici olduğunu öğrendin.

Yapamam dediklerin senden bağımsız oldu yaptın.

Atlatamayacağını sandıklarını atlattın.

Bittin zannettiğinde yeniden başladın.

Hiçbir şey gözünü korkutmasın.

Her şey güzel olacak.

Yeter ki pes etme.’’

Violeta şu an kendi ülkesinde geniş bir kitleye ulaştığı meme kanseri savaşçıları için dernek kurdu ve maddi durumu yeterli olmayan kanser hastalarına da destek oluyor.

Yazdığı kitapta da bizlere minnetlerini iletiyor. Bu süreci atlatmasında en büyük destekçisi olduğumuzu, profesyonel ve kibar davrandığımızı, ona eşi ve bizlerin çok yardımcı olduğunu iletiyor.

Violeta ve eşiyle bir resim çekildik. Aynı pozu bu sefer eşiyle verdim, ona güven veren ellerimle dokundum. Violeta “ellerin bana şifa verdi, eşime de versin” dedi. Hadi o fotoğrafa yine benim gözümle bakın. Biz onların kahramanları, hepimiz her zaman yanınızdayız.

Violeta birçok kanser savaşçısının ışığı oldu ve olmaya da devam ediyor…

 

Aylin Çiçek

Acıbadem Altunizade Hastanesi

Kemoterapi Ünitesi Sorumlu Hemşiresi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Paylaş

Önceki Yazı Onkolojide Bunları Biliyor Musunuz?
Sonraki Yazı Online Makale Okuma Günleri Etkinliği-2

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.