Mikroorganizmaların Görünmeyen Dünyasını Keşfetmek

Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi olarak göreve başladığım ilk günlerde her gün yeni şeyler öğreniyor, yeni uygulamalar keşfediyordum. Tüm bu koşuşturmanın içinde dikkatimi yakından çeken bir konu vardı; mikroorganizmalar.

Etrafımızda bizimle birlikte yaşayan binlerce canlı var. Bunların bir kısmını görebiliyor, dokunabiliyor hatta onların yaşaması için bakımlarını üstleniyoruz. Konu mikroorganizmalara geldiğinde ise işler değişiyor. Onları göremiyor, dokunduğumuza emin olamıyor, bakımlarını ise farkında olmadan üstleniyoruz. Bu nedenle Domuz gribi (İnfluenza A H1N1) ile ilgili bir sunum hazırlamam istendiğinde çok heyecanlanmıştım. Bu sunumun hastane geneline anlatılacak ve bütün Acıbadem Sağlık Grubunda kullanılacak olması benim için yeni bir deneyim olacaktı. O günkü heyecanla hazırladığım sunumun en iyisi olmasını istiyordum. Sunumu hazırlamaya başlamadan önce kendi sorularımı cevaplamaya ve bu virüsü tanımaya çalıştım. “Virüs nerelerde yaşar, hangi ortamı sever, yaşamak için nelere ihtiyacı var, nasıl görünür, insan sağlığı üzerinde ne gibi etkileri var?” çünkü böylece uygulanacak enfeksiyon kontrol önlemlerini anlatmamın daha kolay olacağına inanıyordum. Öyle de oldu, sunumu tamamladıktan sonra bütün çalışanlara bu eğitimi verdim. Hatta o dönemde Domuz gribi tanısı ile yatan hasta ve hasta yakınlarımıza eğitim verirken de bu sunumu hazırlarken edindiğim bilgilerden yararlandım. Onları her zaman çıplak gözle görmesem de etrafımda olduklarını hayal etmeyi başarmıştım. En önemlisi ‘’sağlık çalışanlarına, hastalara ve hasta yakınlarına el yıkama en önemli enfeksiyon kontrol önlemlerinden biridir’’ derken daha bir inançla söylüyordum. Bazı konuların gerekliliğini anlatmak ve kişilerde davranış değişikliği yaratmak için önce kendi sorularımın tamamını cevaplamamın çok önemli olduğunu fark etmiştim.

O günden sonra tüm yeni öğrendiğim mikroorganizmaları tanımaya ve onların dünyasını keşfetmeye çalışıyorum. Bilgi dağarcığıma hala yeni mikroorganizmalar ekliyorum. Görmediğimiz bu enfeksiyon etkenleri ile başa çıkabilmek için onların var olduğuna ve her zaman bizden bir adım önde olduklarına inanmamız gerekir. Değişen dünyada enfeksiyon kontrol önlemlerinin olumlu yansıdığı sağlık bakım uygulamalarında buluşmak dileği ile…

‘’Daima yukarıya bak, bilmediğin şeyleri öğren ve her gün yükselmeye çalış.’’  Louis Pasteur

Hazırlayan: Sena Demir

Acıbadem Fulya Hastanesi

Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi

Hazırlanma Tarihi: 30.06.18

  • Paylaş

Önceki Yazı Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi'nin Bir Günü
Sonraki Yazı Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.