Ortopedi Hastalarında Nörovasküler Takip ve Hemşirelik Bakımı Söyleşi

Acıbadem Bodrum Hastanesi tarafından düzenlenen “Ortopedi Hastalarında Nörovasküler Takip ve Hemşirelik Bakımı Söyleşi”si webinar üzerinden 29 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Söyleşi programında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Feridun Çilli “Ortopedi Hastalarında Nörovasküler Tanılama ve Kompartman Sendromu İlişkisi” hakkında bilgilendirme yaptı.

 

Klinik Eğitim Hemşiresi Nisa Çoban  ‘’Ortopedi Hastalarında Nörovasküler Takip ve Önemi’’ isimli konusunu sundu.

 

Hemşire Tuğba Uysal Ortopedi Hastalarında Nörovasküler İzlem Sıklığı konulu sunumu gerçekleştirdi.

Ortopedi hastalarında Kas iskelet sistemindeki travmalar ve ortopedik cerrahi girişimler nedeniyle ekstremitelerin nörovasküler fonksiyonları etkilenmekte ve çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Ekstremitenin fonksiyon kaybından amputasyona kadar gidebilen bu komplikasyonları erken dönemde saptamak için Nörovasküler Takip ( NVT ) yapılması önemlidir. Nörovasküler Takip; özellikle ortopedi ve travmatoloji, acil servis, yoğun bakım ünitesi, kalp damar cerrahisi ile plastik ve rekonstruktif cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin önde gelen rollerinden birini oluşturmaktadır. Nörovasküler takibin nasıl yapılacağına ve hastaların ne sıklıkla takip edilmesi gerektiğine yer verilen söyleşide katılımcıların soruları ve katkıları alındıktan sonra programa son verildi.

Eğitim ve Gelişim Hemşiresi İlknur Dayanç’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa 115 katılımcı  olmuştur ve verimli bir program gerçekleştirilmiştir.

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.