Simülasyon Laboratuvarında Bir Gün

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Eğitim ve Gelişim Hemşiresi Kardiyopulmoner Resüsitasyon Eğitimi var dediğinde ilk önce zaman kaybı ve gereksiz olduğunu düşündüm. Fakat bir yandan da Acıbadem Üniversitesi Simülasyon Laboratuvarını merak ediyordum. Laboratuvar hakkında duyduğum güzel sözler kafamı içinde dolanıp duruyordu. Ne kaybedebilirdim ki? Böyle bir fırsat bulmuşken değerlendirmek istedim ve eğitim için Kocaeli’nden İstanbul’a doğru yola çıktım.

Simülasyon laboratuvarı daha giriş aşamasında beni etkilemeye başlamıştı. Eğitim almadan önce kendimizi simülasyonun içinde bulduk. Kendi doğrularımızı uyguladık.  Simülatörlerin canlı hasta gibi tepkiler vermesi, yaptığımız uygulamaların etkilerini simülatörler üzerinde görmek, simülatör parametrelerinin uygulama basamaklarımıza göre değişmesi inanılmazdı. Simülasyon sonrasında algoritmalar CASE Eğitmeni Dr. Dilek Hanım tarafından anlatıldı ve debrief verildi. Yaptığımız uygulamaları kameradan izlemek, gelişime açık yönlerimizi tespit etmemize yardımcı olurken, aldığımız bilimsel içerik ile birçok yeni gelişmeyi görüp, değişen protokolleri kendimizde revize etme şansı sağladı.

Gün ilerledikçe eğitime gelmekle ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. İyi ki gelmişim cümlesini kurdum. Teorik eğitimden sonra tekrar senaryoya girdiğimizde, öğrendiklerimizi uyguladık ve farkındalığımızdaki artışı gördük.

Eğitim, hastaneye döndüğümüzde mavi kod durumunda hastaya daha pratik ve efektif uygulama yapmamızı sağladı. Acıbadem bünyesinde çalışan her medikal bireyin bu eğitimi almasının ve bu tarz eğitimlerin çeşitlendirilerek birçok branşta verilmesinin fayda sağlayacağını düşünmekteyim.

Bana bu eğitim fırsatını veren Acıbadem ailesine teşekkürü bir borç bilirim. Bu eğitimde bize ev sahipliği yapan Dr. Erhan Sayalı, Dr. Dilek Kitapçıoğlu ve Hemşire Zehra Belhan’a çok teşekkür ederim.

Hazırlayan: Uzm. Dr. Soner Dileklen

Acıbadem Kocaeli Hastanesi

İç Hastalıkları Uzmanı, Başhekim Yardımcısı

Hazırlanma Tarihi: 04.12.2017

  • Paylaş

Önceki Yazı Olumlu Duguların Vücuda Etkisi
Sonraki Yazı Simülasyonda Gerçekçiliği Arttırma: Mulaj

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.