Tek Kanatla Kuş Uçmaz

Hastanemizde karşılaştığımız izolasyon uyumları ile ilgili sorunların çözümü için bir iyileştirme çalışması yapılmıştır. Bu iyileştirme çalışmasında;

Hemşireler ve yardımcı personellerin izolasyon kurallarına farkındalığını arttırmak ama arttırmak amacıyla   habersiz gözlem yöntemi ile hasta bazlı ve çalışan personel bilgilerinin de aldığı detaylı bir liste oluşturularak gözlemlenmiştir. Veriler paylaşıldıktan sonra izolasyon kurallarının ihlal edildiği durumlar bölüm sorumluları ile paylaşılmıştır. PUKÖ iyileştirme çalışması başlatılmıştır. İzolasyon eğitimi; GYBÜ çalışanlarına izolasyon süreci, izolasyon çeşitleri, izolasyon önlemleri ve uygulama yöntemleri hakkında eğitimler verildi. A.baumannii üremesi olan hastaların temas izolasyonuna alınıp, sıkı temas izolasyon kurallarının uygulanması ve odada bulunan masanın oda dışına çıkarılarak koruyucu ekipmanların oda dışında giyilmesinin sağlandı. Box önlüklerinin tek kullanımlık kullanılması sağlanmıştır. En önemlisi de; A.baumanni vs gibi çoğul dirençli patojen mikroorganizma üremesi olan hastaların oda değişikliği, taburculuk, transfer ve ex olma durumlarında oda kültürünün alınması ve Enfeksiyon Kontrol Kurulu kararı ile oda kültür sonucu negatif gelene kadar odanın başka bir hasta için planlanmamış olması bu sürece katkısı olmuştur. Bu çalışmamızda çalışanların dahil edilmiş olması izolasyon kurallarına uyumu ciddi oranda arttırmıştır.

GYBÜ de başlatmış olduğumuz çalışmanın çıktılarını gördükçe tüm hastane genelinde de uygulamaya başladık. Sonuç mutluluk verici. Çapraz enfeksiyon bulaşının olmaması, çalışanlar daha uyumlu ve hasta transferinde atlamadan hastaların izolasyon bilgilerinin paylaşılması ve herkesin aynı dili konuşuyor olması mutluluk verici. 

Tek kanatlı bir kuş misalidir insanlarda. Yalnız hareket ettikleri zaman yol alamazlar ancak birlikte olup hareket ettiklerinde uzak mesafelere ulaşırlar. İnsanların ulaşacağı yerler büyüktür. Başarılar elde etmek içinde birlik olmaları gerekir. Yardımlaşma ve dayanışma her şeyin çözümüdür.

Hazırlayan: Leman Budak

Acıbadem Eskişehir Hastanesi

Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi

Hazırlama Tarihi: 02.03.2019

  • Paylaş

Önceki Yazı Cerrahi Alan Enfeksiyonlarından Korunma
Sonraki Yazı Kadın Üreme Sağlığı ve İnfertilite Nedenleri

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.