Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi “Deprem Farkındalık Günleri”

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesinde çalışanların deprem farkındalığını arttırmak için çeşitli etkinlikler yapılmıştır.

Çalışanların deprem farkındalığını arttırmak için 15 Haziran 2022 tarihinde konferans salonunda Küçükçekmece Belediyesine ait bir okulun öğrencileri tarafından “Sesimi Duyan Var Mı?” isimli tiyatro oyunu sergilenmiştir. Tiyatroda öğrenciler tarafından herhangi bir deprem için ne kadar hazırız, deprem sırasında neler yapmalıyız, deprem çantasının önemi ve deprem olduktan sonra enkaz altında kalan yaralıların kurtarılmasına yönelik oyun sergilenmiştir. Tiyatro oyunu sonlandıktan sonra Hastane Direktörü Sn. Celal Dağ tarafından öğrencilere teker teker teşekkür edilmiş ve çiçek takdim edilmiştir.

Lavabo ihtiyaçları için oluşturulan hijyen kitlerinin herhangi bir afet anında kullanımına yönelik tüm çalışanlara eğitim videosu atandı.

AFAD eğitmeni Sn. Emrah Baş tarafından 16 Haziran 2022 tarihinde deprem tatbikatı öncesinde konferans salonunda “Deprem Bilinçlendirme Eğitimi” verilmiştir. Emrah Bey sunumunda olası bir İstanbul depremine ne kadar hazırız, deprem anında evimizde, iş yerimizde bizler için tehlikeli olabilecek eşyalardan, deprem anında neler yapmamız gerektiğinden, deprem çantasının öneminden ve diğer afet durumlarından bahsetti. Herhangi bir yangın durumunda yangın tüpünün nasıl kullanılması gerektiği ve yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi.

Acıbadem Sağlık Grubu ile eş zamanlı olarak 16 Haziran 2022 tarihinde AFAD ekibi, Küçükçekmece Belediyesi çalışanları, Küçükçekmece Emniyet Görevlileri ve IHH iş birliği ile deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Saat 15.00 itibariyle hastane genelinde “Mor Kod Tatbikat” anonsu yapıldı. Saat 15.15’te  “Sarı Kod Tatbikat” anonsun yapılması ile birlikte tatbikat kapsamında yatan hasta katlarından, yoğun bakımlardan, ayaktan tedavi ünitelerinden, bebek bakım odasından ve ameliyathaneden olmak üzere toplam 13 hastanın transferi hastaneden, güvenli toplanma alanına kurulan deprem çadırına yapıldı. Güvenli alana taşınan hastaların triyajları yapılarak, triyaj kartları asıldı.

Çadırın yanında kurulan masada afet kumanyaları ve su dağıtımı gerçekleştirildi.

Tatbikat tamamlandıktan sonra İstanbul itfaiyesi tarafından yangın durumunda yapılması gerekenler ve herhangi bir yangın durumda nasıl müdahale edilmesi gerektiğine dâhil eğitim verildi. Eğitim sonrası uygulama yapıldı.

Toplu fotoğraf çekimi sonrası tatbikat sonlandırıldı.

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.