Enfeksiyonla Savaş Bitmez!

Enfeksiyonla savaşta kendimi asker gibi hissederim ve tüm cephelerimle birlikte hazırlıklı olmam gerektiğini bilirim. Benim cephaneliğim giydiğim önlük, taktığım maske, aldığım koruyucu önlemlerim olur.

Enfeksiyon kontrol hemşiresi olarak bu süreçte hastanın olduğu kadar çalışanların da yanında olmak ve her basamakta uygulamalarımızı denetlemek, ekibin yalnız olmadığını hissettirmek oldukça keyiflidir.

Vankomisin dirençli enterokok (VRE) benim için her basamağı zorlu da olsa öğretici ilk dirençli mikroorganizma karşılaşmamdı. Dış kurumda opere olan hastamız; takip ve destek tedavileri için Kadın Doğum ve Genel Cerrahi hekimleri tarafından takip edilmekteydi.

Günlük kültür sonuçlarının sorgulanması görev tanımımızda yer almaktadır. Hastamızın ameliyat bölgesinden alınan püy kültüründe VRE üremesi olmuştu. Bu durum beni düşündürüyordu “Ne yapmalıydı? Nasıl korumalı ve korunmalıydı”.

Uzun süredir aynı odada kalıyordu ve odanın detay temizliğini yaptırarak hasta için tüm riskleri yok edip, yeni bir sayfa açmaktı amacımız, aslında bu sayfa benim için de açılacaktı. Çünkü dirençli olan, çevresel kontaminasyonu yüksek olan bu mikroorganizmayı ne kadar çabuk uzaklaştırırsam yenilerinin girişini engellemiş olacak ve kontrol altına almış olacaktım. Bu düşünce bile beni rahatlatmaya yetmişti. Enfeksiyona karşı savaşta galip geleceğime olan inancımı da arttırmıştı.

Personellere ve hastamızın refakatçisine mikroorganizmanın bulaş yöntemleri, nasıl kontrol altına alınabileceği, el yıkama, izolasyon önlemleri, temizlik-dezenfeksiyon-sterilizasyon yöntemleri gibi kounlarda sözel ve uygulamalı eğitimler verdim. El yıkamanın önemini özellikle vurgulayarak, dezenfeksiyon yöntemlerini artırdık. Sorumlu hemşire ve ekip ile koordineli bir şekilde, iletişim ağını koparmadan sürecin devamlılığını sağladık.

Hastamızda kolonize olan VRE enfeksiyonu bulaşmadan kontrol altına alındı. Hastamız üç ayın sonunda taburcu edildikten sonra alınan oda kültürlerinde üreme tespit edilmemiş olması; izolasyon kurallarına uyumun enfeksiyon kontrolüne etkisini bir kez daha kanıtladı.

Mikroorganizmalarla savaşı sonunda sağlık ekibi olarak kazandık ve bu hastadaki enfeksiyon kontrolünü sağlamanın, onu günlük yaşam aktivitelerini yerine getiren biri olarak yeniden yaşama döndürmenin ve en önemlisi de tüm süreçlerde hasta güvenliğini sağlamanın haklı gururunu ekip olarak paylaştık.

Mikroorganizmların direnç kazanmalarını önlemek ve enfeksiyon savaşında her zaman galip çıkmak dileğiyle…

Hazırlayan: Leman BUDAK

Acıbadem Eskişehir Hastanesi

Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi

Hazırlanma Tarihi: 03 Temmuz 2018

  • Paylaş

Önceki Yazı Primum Non Nocere
Sonraki Yazı Göçlerden Kaynaklı Enfeksiyonlar ve Korunma Yöntemleri

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.