Geçmişten Günümüze Ebelik ve Ebelik Yaklaşımları

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesinde Geçmişten Günümüze Ebelik ve Ebelik Yaklaşımları programı 05.05.2022 tarihinde webinar üzerinden gerçekleşti.

Doç. Dr. Pınar Kadiroğulları söyleşide; ebenin tanımını, ebenin görev ve sorumluluklarından, hekim için ebenin öneminden ve ebelerin doğumdaki önemini örnek vakalar üzerinden aktardı.

 

Doç. Dr. Pınar Kadiroğulları’nın sunumundan sonra Doğum ve Kadın Hastalıkları Servisi Klinik Eğitim Hemşiresi Sn. Buse Koyuncu “Ebeliğin Tarihçesi” sunumunu paylaştı.  Buse hanım sunumunda ebe kimdir, eski çağlarda ebelik, mitolojide ebelik ve Türklerde ebeliğin tarihçesinden bahsetti.  Buse hanım ebelik mesleğinin cumhuriyet döneminden günümüze kadar gelen eğitim durumundan ve ebelerin görev ve yetkilerinden bahsederek sunumunu sonlandırdı.

 

Sn. Buse Koyuncu’nun sunumundan sonra Doğum ve Kadın Hastalıkları Servisi Hemşiresi Sn. Beyza Avuç “Doğum Sürecinde Uygulanan Geleneksel Yöntem ve İnanışlar” sunumunu paylaştı. Beyza hanım sunumunda doğum sürecinde uygulanan nonfarmakolojik ve geleneksel yöntemlerin neler olduğundan, bu inanışların anne ve bebek üzerindeki etkilerinden ve doğuma etkilerinden bahsetti.

Sunumlar bittikten katılımcılar akıllarına takılan soruları konuşmacılara sordular ve program bitiminde katılımcılardan olumlu dönüşler alınarak program sonlandırıldı. Online olarak düzenlenen söyleşiye toplam 43 kişi katılım sağladı.

  • Paylaş

Önceki Yazı Doğumda Ebenin Rolü
Sonraki Yazı Pulmoner Vasküler Hastalıklar Kongresi

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.