Geri Sayım

Mesleğe başladığım ilk yıllarda Acıbadem Maslak Hastanesinde katıldığım JCI akreditasyon denetimi benim için büyük bir deneyim olmuştu. O zaman yeni bir hemşire olduğum için sadece gözlem yapabildim. Şimdi ise bu sürecin her aşamasında ben de rol alacaktım.

Daha inşaat halinde girdiğimiz hastanemizde yetişen ekip arkadaşlarımızla, verdiğimiz eğitimlerle, ameliyathanemizde yapılan majör cerrahilerle, yaptığımız pek çok başarılı işin kalitesinin de artık belgelendirilmesi için geri sayım başlamıştı.

Yemekhaneye geri sayımı gösteren bir sayaç yerleştirilmişti. Bazen iş yoğunluğumu düşündüğümde sayacın 8-10 gün geriye düştüğünü hissediyor, heyecanım daha da artıyordu.

İlk açılışından itibaren prosedürlere uygun ve kalite standartlarına uygun olarak düzenlemeye çalıştığımız alanımızı akreditasyon standartları yönünden tekrar değerlendiriyor, eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyorduk. Fiziksel alanda yapılacak iyileştirmeler için destek hizmetler ve teknik servisle çalışmalarımız kendi ekibimiz içinde birbirimize verdiğimiz geri bildirimler, paylaşımlar aslında ne kadar büyük ve güçlü ekipler olduğumuzun farkına varmamızı sağladı. Geçmişe dönük tuttuğumuz kayıtlarımızı tekrar gözden geçirdiğimizde aslında ne kadar güzel işler çıkardığımızı ve disiplinli çalıştığımızı ortaya koydu.

Belki bir klinik eğitim hemşiresi olarak belki de bu işin profesyoneli olarak ekibe yeni başlamış olan ya da henüz klinik oryantasyon sürecinde olan çalışma arkadaşlarımıza sorulabilecek sorular… Acaba ne soracaklar? Sorulan sorulara nasıl cevap verecekler? Ya da ‘Acaba kendilerine sorulan sorulara cevap verirken bildiklerini ifade edebilecekler mi? ‘ endişelerini yaşadım.

Denetim günlerinde sabah oturumlarına katılıp değerlendirmeleri dinlemek, daha önce olmadığım kadar denetimin içinde olmak, birebir denetçilerin sorularına cevap vermek, kapanış toplantısında bu belgeyi hak ettiğimizi duymak… Ekibimize ve alanımıza verdiğimiz emeklerin meyvesini toplamak… Her şeyden daha önemlisi bu tecrübeleri yaşarken yöneticilerimizin sonsuz desteğini bilmek ve onlarla yan yana bulunmak benim için paha biçilemez bir duygu oldu.

Hepimizin sürecin birer parçası olduğu ve bu parçalar birleştikçe bütünü oluşturduğumuzu asla unutmamamız gerekir.

Sevgi ve Saygılarımla.

Hazırlayan: Öznur ÖLÇEKÇİ

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi

Ameliyathane Klinik Eğitim Hemşiresi

Hazırlama Tarihi: 15 Ocak 2018

  • Paylaş

Önceki Yazı Kocaman Bir Aile Olmak
Sonraki Yazı Karadeniz

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.