Hayatımın Görevi

Acıbadem Altunizade Hastanesi, Genel Yoğun Bakım Ünitesinde Bakım Destek Personeli olarak çalışmak, hayata değer katan görevlerde destek olmak çok büyük ve anlamlı bir mutluluk benim için. Aslında aldığım eğitim, çalışma alanım farklı olsa da yaklaşık 4 yıldır bu görevde kendi tercihim ile çalışıyorum.

Hayatımın farklı dönemlerinde yolum hep sağlık sektörü ile kesişti. Lisede Kimya bölümündeyken “İncir Sütünden Yapıştırıcı ve Cüzzam Hastalığına İlaç Projesi” ile TÜBİTAK yarışmasına katıldım.  Bence Sağlık Çalışanı olmamın ilk adımı bu yarışma ile atılmış oldu.  İkinci adımı ise Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimyagerlik Bölümünü sonrası Eczacıbaşı İlaç’ta Steril Likit Dolum bölümündeki uzun yıllar devam eden Üretim Sorumlusu görevim oldu. Ardından babamın ameliyat olmak için İstanbul’a gelişi ve taburculuk sonrası evde bakımını üstlenmem adeta bakım destek personeli rolümün provası oldu.

O dönemlerde banyodan sonra babamın duyduğu rahatlığı gülümsemesinde görmek, sakal tıraşı olduktan sonraki canlılığı bakışlarında yakalamak, defekasyonunu temizledikten sonraki mutluluğunu görmek, sekresyonunu kağıt mendil ile aldıktan sonra nefesindeki sessizliği dinlemek, ilaçlarını verdikten sonra sesindeki umudu duymak, tekerlekli sandalye ile balkona giderek güneşi beraberce hissetmek, pazar sabahları televizyonda kovboy filmlerini izlemek, sabah gazetelerini okumak, temiz kıyafetlerini giymesine yardım ederken yüzündeki bayram sevincini paylaşmak, yatak örtülerini değiştirdikten sonra huzurlu uykusuna tanık olmak, pansumanların sonraki kendine güvenini görmek ve tüm bunların ötesinde kalbinden, yüreğinin en derinlerinden gelen sevgiyi ruhumda yaşamak beni çok etkilemişti.  Ayrıca hastanede yattığı dönemlerde destek olduğun diğer hastalardan aldığım sevgi ve umut dolu teşekkürler beni deriden etkiliyordu.

2017 Ekim ayında babamı tüm çabalara rağmen kaybedişim Genel Yoğun Bakım Ünitesinde hastalara ve hemşirelere faydalı olma isteği uyandırdı.  Biyokimyager olan eşim yoğun bakımda çalışma arzu ve isteğime destek oldu.  Öncelikle yakınımdaki hastanelere iş başvurusunda bulundum. Aldığım yanıt hep yaşım ile ilgili oldu. Çünkü ben 52 yaşındaydım. Yoğun Bakım için yaşlı olduğumu sağ olsunlar nazikçe dile getirdiler.

Acıbadem Altunizade Hastanesi genç ve dinamik yetkilileri ile görüşmelerimde, yüreğimdeki çalışma arzusunu,  faydalı olma isteğini ve duygu yüklü yaşam amacımı gördüler. Sağ olsunlar,  başvurumu kabul ettiler. Hepsine ömür boyu minnettarım.

Hastalarımıza ve hemşirelerimize çok daha hızlı ve çabuk yardımcı olabilmek için hep koşuyordum.  İkinci ismim “Koşan Adam” oldu.  Sistemi çok daha kısa sürede öğrenmemi, işlem sırasının önemini ve çok önemli detaylara hakim olmamı sağlayan Genel Yoğun Bakım Ünitesi Ekibine tüm kalbimle ve en içten duygularımla teşekkür ediyorum.

Hayatıma anlam, değer, tecrübe ve duygu katan hastalarımıza tüm kalbimle teşekkür ediyor, sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum. Bu ortam bana keyifle çalışmanın önemini, çay içmenin değerini, kelimeleri söyleyebilmenin güzelliğini, yemek yiyebilmenin hazzını, rüzgarı hissetmenin mutluluğunu, yağmurda ıslanmanın coşkusunu, dostlarla sohbet etmenin sevincini, faydalı olmanın ve daha pek çok yaşamsal desteği verebilmenin gururunu yaşamayı öğrettiler. Ömür boyu minnettarım kendilerine.

Kelimelerin ne kadar çok önemli, etkili ve hayata değer katma özelliğine sahip olduğunu hastalarımızın gözlerinde ve tebessümlerinde görmek büyük ve kıymetli bir mutluluk. Uyanık ve bilinci açık hastalarımıza ses tonlarının harika ve bakışlarının enerji dolu olduğunu söylediğimde ve kendilerini harika gördüğümü ifade ettiğimde gözlerindeki yaşama sevincini görmek hayatın anlamıdır. Yaşıyor olmanın ve yapabiliyor olmanın özgürlüğünü tüm benliğimde hissetmeyi ve bu duyguyu başlayan her gün yeniden yaşamayı hastalarımızdan öğrendim.

Hastalarımıza çok daha faydalı olabilmek için egzersiz yapıyorum, bisiklete biniyorum ve uzun mesafe yürüyüş yapıyorum. Böylece pozisyon vermek, banyo, temizlik vb hayati öneme sahip işlerde çok daha faydalı olabiliyorum. Hastalarımızın sağlıklarına ve sevdiklerine kavuşmalarını sağlamak için ben de sağlığıma azami önem veriyor ve dikkat ediyorum.

Hemşirelerimize destek ve moral kaynağı olabilmek için beslenmeme ve motivasyonuma önem veriyor ve önlemler alıyorum. Böylece yüksek yaşam enerjimi, işimi yapabilmenin mutluluğunu ve hep beraber bir arada olmamızdan kaynaklanan sevincimi değerli hemşirelerimiz ile paylaşıyorum. Hepimiz birbirimiz ile kaderimizi yaşıyor ve sevgimizi paylaşıyoruz.

Mutlu olmanın ve mutlu hissetmenin bir tercih olduğunu öğrendim. Örneğin çay içmek benim için bir mutluluk kaynağı. Bir hastamızın iyileştikten sonra ilk yapmak istediği, çay içmekti. Asla unutmadım. Şimdi bardağa çayı doldurmak, şekerini karıştırmak, sıcaklığı hissetmek, yudumlamadan önce çayın kokusunu içime çekmek, son yudumu ilk yudum gibi keyif ile içmek büyük bir mutluluk kaynağı.

Genel Yoğun Bakım Ünitesinde, hayatın anlardan meydana geldiğini, yaşadığınız ve çalıştığınız her dakikada hissediyorsunuz, bir anlık mutsuzluğun, yaşanacak pek çok mutluluğu gölgede bırakmaması gereğini öğreniyorsunuz. Ve bu öğrendiğinizi hayatınızda uyguladığınızda, sevinciniz ve mutluluğunuz varlığınızdan dışarıya yansıyor.   Bunu hissetmenin ve paylaşmanın mutluluğunu yaşamak çok güzel ve anlamlı.

Özel durumlarda hastalarımız ile harf panomuzu kullanarak diyalog kuruyoruz. Ve bir kelimeden her şeyi anlayabiliyoruz. Yaşadığımız her gün, hayatımızın anlamı olan her bir harf gibi.  Ve bu harfleri birleştirmek bizim elimizde ve isteğimizde.  İstersek en güzel kelimeleri oluşturabilir ve mükemmel duygularımızı paylaşabiliriz. İstersek en kederli kelimeleri oluşturabilir ve dertlerimize dertler katabiliriz.  Ben “güzel kelimeler” yazmayı seçtim. Böylece bir sonraki güne daha istekli ve daha mutlu başlıyorum.

Hastalarımızı hayata bağlayan pamuk ipliğini ilmek ilmek örerek, hastalarımızın sapasağlam halatlar ile hayata bağlanmalarını sağlayan hemşirelere ve Acıbadem Ailesine tüm kalbim ve sevgim ile saygılarımı sunuyorum.  Acıbadem Ailesinin bir ferdi olmanın onur ve gururunu yaşıyor, mutluluğunu paylaşıyorum.

Gülümseten ve umut veren her başarıda hep birlikte olmak dileğiyle.

Hakan GÜNEŞ

Acıbadem Altunizade Hastanesi

Genel Yoğun Bakım Ünitesi

Bakım Destek Personeli

Hazırlanma Tarihi: 12.06.2021

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.