IPSF APRO X MIMS Webinar: Profesyoneller Arası İşbirliği: Sağlık Çalışanlarının Covid-19’a Karşı İşbirliği

Web Seminerde Neler Öğrendik?

Konuşmacılardan biri Avustralya Telepsikiyatri kurucusu Prof. Richard Harvey’di.   Harvey’in  Pandeminin sağlık çalışanlarının mental sağlığı  üzerine etkilerini ve buna karşılık ne yapabileceğimizi vurgulayan konuşmasını sizler için özetledik.

Prof. Harvey mental sağlığımızın farkında olmamızın, birbirimizi iyi bakmamızın ve özellikle zorluklar sonrasında başarılarımızı birlikte, beraber kutlamanın öneminden bahsetti.

KKD, maske, sosyal mesafe kuralları ile birbirimizle temasımızın azaldığını,  daha az kişisel bağ kurabildiğimizi ve herkesin çok yoğun ve yorgun oluşundan tavsiye ve destek almaya/istemeye bile vakit kalmadığını bununda Profesyonel İzolasyona sebep olduğunu anlattı.

Sağlık uzmanlarından, liderlerden, politikacılardan sürekli değişen tavsiyeler alıyoruz.  Belirsizliğe karşı oluşan korku, eve enfeksiyon taşıma korkusu, yeni normalin nasıl olacağını bilememe korkusunun yoğun yaşandığını söyledi.  Bağ kuramamanın sonucu birbirimizle nasıl bir araya gelip destek sağlayacağız endişelerinin arttığını belirtti.

Belirsizliğin, korku ve değişim talep ettiğini bununda yalnız hissetmemize sebep olduğunu hatta iş yerinde bile yalnız hissettiğimizi vurguladı.

Peki, ne yapabiliriz?

Prof. Harvey’in Önerileri;

1- DSÖ’nün yayınladığı Doing What Matter İn Times Of Stress adlı 6 chapterdan oluşan resimli bir rehber podcast olarak mevcut.

   Rehberde;

  • Topraklama
  • Değerlerinize göre hareket etmek
  • Kancadan kurtulmak – Kendine zaman ayırın-ailenizle olun.
  • Nezaket-nazik olmak – hem kendine hem çalışma arkadaşına nezaket çift yönlü çalışır. İnsanı zor ve stresli zamanlarda motive eder.
  • Bağlanmak – ilişkinizi kesmeyin-mentorlük yapın, kişiye bir şeye ihtiyacın olduğunda buradayım diyebilin konuları işleniyor.

2- Peer support grubu/akran desteği gruplarına katılın.

Avustralya’da psikiyatrisler böyle  bir grubun parçası olmak zorundalar.

Profesyoneller arasında böyle zorunlu gruplar olmalı (hekim –hemşire –eczacı arasında ). Grup üyeleri arasında yapılan meta analizler sağlık çalışanlarının daha mutlu ve yetkin hissettiklerini göstermiş.

3- Covid-19 Peer Support Facebook grubu gibi gruplara katılmayı deneyin.

4- Mindfulness son derece önemli. Michael Chaskalson’un 8 haftalık Mindfulness programı yararlı olabilir. Ücretsiz 20 veya 40 dakikalık seansları olan bir podcast.   Hastalarıma ve arkadaşlarıma öneriyorum. Hastalarıma ve arkadaşlarıma öneriyorum.  Anksiyeteyi azaltmada efektif bir strateji.

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.