Sağlık Alanında Yenilik: Basınç Yaralarına Karşı Verilen Eğitim Programları

Basınç Yaralanmaları, hastalar, bakım vericiler, sağlık bakım sistemi ve toplum için ağır bir yüktür. Bu yıl 16 Kasım 2023 tarihinde Ulusal Basınç Yaralanması Danışma Paneli (NPIAP) ve Avrupa Basınç Yaralanması Danışma Paneli (EPUAP) tarafından dünya çapında farkındalık günü olarak kutlamaktadır.

Acıbadem Altunizade Hastanesi liderliğinde Yara Bakım Hemşiresi Lale Ünsal, Acıbadem Kozyatağı Hastanesi işbirliği ile Melis Gökduvan ile birlikte seminer gerçekleştirildi.

Toplamda 45 hemşire katılımı ile gerçekleşen sempozyumda; basınç yarası risk değerlendirmesi, evreleri ve bakım yönetimi ile ilgili 20 sorudan oluşan QUIZIZS canlı sınav ile program başladı.

Acıbadem Kozyatağı Hemşiresi Melis Gökduvan tarafından; Basınç Yarası Nedir? Basınç Yarası Risk Faktörleri Nelerdir? Hastaya ait ve çevresel faktörler sunum olarak paylaşıldı.

Ardından Acıbadem Altunizade Hastanesi Yara Bakım Hemşiresi Lale Ünsal Basınç Yarası Evreleri ve Sınıflandırma Kanıta Dayalı Uygulamalar ve Basınç Yarası Bakım Ürünlerini anlattı.

Sunumlar sonrasında hasta yatağında bir çalışan üzerinde; Kanıta Dayalı Basınç Yarası Önleme ve Pozisyonlama Uygulamalı Eğitim olarak verildi. Pozisyonlamada yatak düzeni, destek yastıkların konumlandırılması hastaya verilecek pozisyon açılarından bahsedildi.

Hemşirelerin farkındalıklarını ölçmek amacıyla Son Test uygulandı.

 

 

 

 

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.