Ortopedik Cerrahide Ağrı Yönetimi

Acıbadem Maslak Hastanesi olarak 8 Mayıs tarihinde 15:00-16:00 saatleri arasında yüz yüze olarak gerçekleştirilen Ortopedik Cerrahide Ağrı Yönetimi söyleşisi Acıbadem Maslak hastanesi hekimlerimizden Prof.Dr. İbrahim Tuncay, Anestezi Uzman Hekimi Aytekin Ünlükaplan ve hemşiremiz Buket Çakır’ın katkıları ile gerçekleştirildi.

Söyleşinin açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü Ortopedi ve Travmatoloji Uzman Hekimi Prof. Dr. İbrahim Tuncay yürüttü. Açılış konuşmasında ağrı modalitesi nedir ve ortopedik hastalarda ağrı yönetimi nasıl olduğu konusunda bilgilerini bizler ile paylaştı.

Anestezi Uzman Hekimi Dr. Aytekin Ünlükaplan sunumunda postoperatif ağrı takibinden bahsetti. Ortopedi ameliyatlarının tiplerine göre multimodal analjezi için kullanılabilecek seçeneklerden bahsetti. Yaptığı vakalar hakkında örnekler verildi.

Ağrı Hemşiresi Buket Çakır ağrı tanımı, preemptif analjezi, Farmakolojik yöntemler ve nonfarmakolojik yöntemler, ağrı yeniden değerlendirme ve hasta eğitimleri konusundan bahsetti. Ortopedi hastalarında ağrı takibini sağladığı hastalar ile ilgili örnekler verildi. Örnek bir vaka üzerinden inceleme yapıldı.

Program 60  kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Keyifli söyleşi katılımcıların memnuniyeti ve sorularının cevaplanması ile sonlandırıldı.

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.