Takdir Dili Başarıya Teşvik Eder

Başarılı olmak için, başarı arzunuz başarısızlık korkunuzdan daha büyük olmalıdırBill Cosby

Üniversite son sınıfta bir dersim nedeniyle mezun olamadığım için 22 Ağustos 2011 yılında Acıbadem Kayseri Hastanesi kadın doğum servisine stajyer olarak başlamıştım. Elimde olmayan sebeplerden dolayı okulumu bitirememiş olup stajyer olarak başlamak öz güvenimi fazlasıyla zedelemişti. İlk iş günümde heyecanlı olmanın yanında kaygılıydım da… Ekip arkadaşlarım ve yöneticim beni nasıl karşılayacaktı? Ben nasıl cevap verecektim? Öz güven kaybımı yeniden kazanacak mıydım? Beni hangi zorluklar bekliyordu ve bu zorluklara karşı kendimi nasıl güçlendirecektim? Bunun gibi birçok soru daha zihnimde dalgalanıyorken kendimi görevime adadım, yapmak istediklerimin en iyisine odaklandım, bana verilen tüm görevleri yapabildiğim ölçüde yerine getirdim ve bu süreçte hastalardan ve ekip arkadaşlarımdan da güzel geribildirimler alıyordum. Aldığım geribildirimler beni mutlu ediyordu ve kaygılarımın azalmasında da en önemli sebepti. Artık sabah işe giderken kaygılarından arınmış ve kendini öğrenmeye adamış bir Yasemin vardı. Bu adanmışlık duyguları ile günler haftaları, haftalar ayları kovaladı.

Yıl 2012 ve Hemşirelik Haftası… Sabah her zamankinden farklı bir heyecan vardı içimde… 9 ayımı hedeflerime odaklanarak, başarısızlık korkusunu unutarak, sabrederek ve gayret ederek geride bıraktım… O gün hastanede Hemşireler Haftası etkinliği vardı ve katılmayı çok istiyordum ancak servisimizde hareketlilik vardı… Yönetici hemşireme isteğimi söylesem de alanı bırakamazdım… Aklım etkinlikteydi… Keşke katılabilsem diye düşünürken yöneticim telefonla beni aradı ve etkinlik alanına gelmemi istedi. Salona gittiğimde ödüller verilmeye başlanmıştı. Sonra sunucunun bir sonraki ödül için “Acıbadem Sağlık Grubunda ilk defa bu tanımda bir ödül veriliyor” dediğini duydum. Çok heyecanlıydı… Yöneticimle göz göze geldik o anda ve bana bakıp gülümsediğini görünce daha da çok heyecanlandım. Ödülün adı “Unvanı Stajyer Olup Staf Gibi Çalışan Ödülü”ydü ve benim adım söylendi… Adımı duyduktan sonraki alkışlarla sahneye çıkış anımı hayal meyal hatırlıyorum ta ki Hemşirelik Hizmetleri Direktörümüz Saliha Koç Aslan’dan ödülü alırken tebrik için elimi sıkana kadar… İlk geldiğim günden o ana kadar geçen süre film şeridi gibi gözlerimin önünden geçerken gözyaşlarımı tutamıyordum. Benim için ulaşılmaz bir başarıydı. Ayaklarım sanki yere basmıyordu, heyecan ve mutluluktan konuşamıyordum.

Bu başarı öykümü sizinle paylaşmak için kaleme aldığımda aynı duyguları tekrar hissetmek onur verici. Bu ödül benim dönüm noktam, ilham kaynağım, öz güvenimin merhemi oldu.

İlham kaynağımdan aldığım cesaret, Acıbadem Sağlık Grubunda sırasıyla staf- doğum koçu ve emzirme danışmanı-ekip lideri ve klinik eğitim hemşireliği unvanlarına ulaşmama destek oldu.

Bir klinik eğitim hemşiresi olarak şunu söylemek isterim ki stajyer olmak yarınımın umuduymuş.

Yapabileceğinize inandıklarınız için yapmaktan vazgeçmeyin.

Neyi yapmak istiyor veya hayal ediyorsanız harekete geçmek için cesaret edin. Çünkü; cesaret kararlılığın, gücün ve başa çıkabilmenin bütünüdür.

Tercihleriniz umutlarınızı yansıtsın, korkularınızı değilNelson Mandela

Hazırlayan: Hem. Yasemin ARSLANTAŞ

Acıbadem Kayseri Hastanesi

Kadın Hastalıkları ve Doğrum Servisi

Klinik Eğitim Hemşiresi

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.