Teknoloji Elektronik Hasta Kayıt Sisteminde Neleri Değiştirdi?

Acıbadem Sağlık Grubu serüvenim 11 Ocak 2010’da Acıbadem Fulya Hastanesi 8. Kat Klinik Eğitim Hemşiresi olarak başladı. 2013 yılından bu yana da aynı alanda Sorumlu Hemşire olarak mesleğime devam etmekteyim. Çalıştığım süre boyunca birçok yeniliğe ve geleceğe ışık tutacak uygulamaya şahit oldum. Hemşirelik bilişimi kavramı da teknoloji ile hayatımıza giren ve mesleğimizin gelişimine katkı sağlayan yeniliklerden en farklısıydı benim için.

Cerebral Plus projesinde Şubat 2018 itibari ile görevlendirildim. Bu süreç ile birlikte 2010 yılından bu yana kademeli olarak geçiş yaptığımız yeni sistemi daha yakından tanıma şansım oldu. Öncesinde hemşire izlem notları, vital bulgular, düşme riski değerlendirmeleri gibi daha sayamadığım bir çok formu manuel olarak doldurmaktaydık. Şimdi ise formların neredeyse tamamı sisteme aktarıldı. Manuel olarak kayıt süreci yerini bilgisayar ortamında kayıda bıraktı. Artık tüm verilere ulaşmak daha kolay ve daha güvenli.

Tabi herşey burda anlattıldığı gibi kolay ve yalın ilerlemedi. Sistem değişikliği ile birlikte genel olarak bir ön yargı hakimdi. Bazen bu ön yargılar arka plandaki özverili çalışmanın ve emeğin önüne bile geçebiliyordu. Zaman ilerledikçe ve hemşireler arasında kullanım yaygınlaştıkça hayatımıza giren tabletler, elektronik bakım planları vazgeçilmezlerimiz oldu.

Gelişen ve değişen Dünyada değişimin bir parçası olmak benim mesleki gelişimimi olumlu yönde etkiledi. Bugün hayal edemediklerimiz yarın gerçekleştiğinde bu uygulamaların karşısında değil için de yer almak bizim en büyük zenginliğimiz olacaktır.


Hazırlayan: Selda Albayrak

Acıbadem Fulya Hastanesi

8. Kat Sorumlu Hemşiresi

Hazırlama Tarihi: 22.08.2019

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.