Güçlü Hayatlar

Güç; sözlük anlamıyla kolay olmayan, başarılması zor demektir. Bana göre güç; tek kelimeyle prematüre demektir.

Mesleğimin 1. yılında nöbete geldiğim bir gün kuvözün içinde kaybolmuş minicik ellere dokundum. 24. gebelik haftasında erken membran rüptürü nedeniyle doğan küçük mucize 438 gram ağırlığındaydı. 650 gram olan ikiz eşini 2. gününde kaybettiğimizde o minik ellerin yaşama tutunma gücünü anladım. Büyük bir serüvenle öyküsüne yakışır şekilde direndi.

Günlerce desteksiz nefes alabilmesi için mekanik ventilatör, surfaktan tedavisi ve solunum fizyoterapistiyle iyileştirmek için birlikte uğraştık. Sindirim sisteminin gelişmemesine bağlı beslenme intolerasyonu ve ardından nekrotizan enterokolit şüphesiyle karşılaştık. Uzun bir süre anne sütü ve trofik beslenmeyle sindirim sistemini aktifleştirmeye çalıştık. Elli sekizinci gününde ventilatörden ayrılarak kendi kendine nefes almaya ve beslenmesini daha iyi sindirmeye başladı. Altmışıncı gününde prematüre retinopatisi operasyonu oldu. Seksen beşinci gününde inguinal herni ve inmemiş testis operasyonu geçirdi. Bundan sonraki süreçte bizi idrar yolu enfeksiyonları, sepsis şüphesi, konjonktivit ve bu sorunları atlatabilmek için biraz daha fazla sabır bekliyordu. Uygun antibiyotik tedavileriyle iyileşmeye başladı. Zamanla her şey yoluna girmeye ve gözle görülür bir şekilde büyümeye başladı. Kilo alıp büyüdükçe gitme zamanının yaklaştığını anlayabiliyorduk. 101. günün sonunda biraz hüzünle, biraz da gururla evlerine götürmek için can atan bir çift yüreğe teslim ettik küçük mucizeyi.

Yıllar sonra sünnet düğününde gördüm tekrar onu. Yaklaşık 5 yaşına gelmiş, her çocuk gibi koşup, gülüp, oynayan, biraz da utanıp kaçan sağlıklı bir çocuk olmuştu. Ona baktığımda ilk gün gördüğüm o minik prematüreyi gördüm sanki.

Hem bedenen, hem de zihnen yorucu bir servis olsa da, yıllar sonra karşına çıkan o mucize ile her şeyi unuttuğun yerdir “Yenidoğan Yoğun Bakım”.

Her dokunuşumda geleceğini inşa ettiğim, hayatının her anında ilk günkü gücünü kaybetmeyen tüm prematüre bebekler için …

Hazırlayan: Melike ÖZ

Acıbadem Eskişehir Hastanesi

Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşiresi

Hazırlanma Tarihi: 12.10.2018

  • Paylaş

Önceki Yazı Meme Kanserinde Psikososyal Sorunlar ve Başetme
Sonraki Yazı Minik Kalplerin Minik Yuvaları

Yorumlar

Yorum Bırak

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.