Güvenlik İçin Birleşin: “Ellerinizi Temizleyin”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü için  2022 temasını “Güvenlik İçin Birleşin: Ellerinizi Temizleyin” olarak belirlemiştir. Dünya El Hijyeni Günü Acıbadem Sağlık Grubu hastanelerinde çeşitli etkinlikler ile kutlanmıştır.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi ana girişinde el yıkamanın önemi ile ilgili sağlık çalışanları ve hasta yakınlarına farkındalık etkinliği düzenlendi. Çalışan ve hasta yakınları ile birlikte renkli el baskıları yapıldı.

El yıkama hakkında sağlık çalışanları ve hasta yakınlarına eğitim verildi, antiseptik uygulaması uygulamalı olarak gösterildi ve kendilerinin uygulama yapması istendi. Uygulama sonrası el hijyeni “Semmelweis El Cihazı” ile ölçüldü.

Acıbadem Bakırköy Hastanesinde tüm sağlık çalışanlarına Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Nesrin Temekoğlu ve Eğitim ve Gelişim Hemşiresi Zülfiye Şen tarafından “El Hijyeni Eğitimi” verildi, uygulamalı olarak hijyenik el yıkama gösterildi. Eğitim sonrası el yıkama uygulaması yapıldı.

Acıbadem Taksim Hastanesi ana girişinde stant kuruldu hasta yakınlarına Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Serap Teymur tarafından “El Hijyeni Eğitimi” verildi. Daha sonra tüm bölümler tek tek ziyaret edildi, hem çalışanlara hem de müsait olan hastalara “El Hijyeni Farkındalığı” hakkında bilgilendirme yapıldı.

   

Acıbadem Dr. Şinasi Can Hastanesinde tüm sağlık çalışanlarına Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Funda Peker  tarafından “El Hijyeni Eğitimi” verildi. “El Hijyeni Farkındalığını” arttırmak için Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi tüm alanları gezerek  broşür dağıttı ve bölümlere “El Yıkama” afişleri astı.

Uygulamalı olarak Funda Hanım tarafından “Hijyenik El Yıkama” eğitimi verildi ve el hijyeni uyumluluk oranları “Semmelweis El Cihazı” ile ölçüldü.

Acıbadem Kocaeli Hastanesinde yemekhanede stant kuruldu sağlık çalışanları ve hasta yakınlarının  el hijyeni uyumu “Semmelweis El Cihazı” ile ölçüldü. Alanlara Sağlık Bakanlığının ve Acıbadem Sağlık Grubunun El Hijyeni afişi asıldı.

Acıbadem Bursa Hastanesinde Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Nükhet Erdoğan  tarafından bölümler ziyaret edilerek “El Hijyeni Eğitimi” verildi, beraber uygulama yapıldı. Bölümlere Sağlık Bakanlığının El Hijyeni afişi asıldı.

El hijyeni, enfeksiyonları önlemede en etkili ve ekonomik yoldur. Sağlık Elimizde….

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.