Önlemek de Mümkün, Tedavi de

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde 06 Mart 2018 tarihinde İclal Aydın’ın moderatörlüğünde, Prof. Dr. Cihan Uras ve Dr. Vildan Çerçi’nin katılımıyla “Lenfödem Merkezi”nin açılışı gerçekleşti.
                         

Söyleşi öncesinde sosyal sorumluluk projesi olarak; onkoloji hastaları, onkoloji hemşireleri ve Lenfödem Merkezi ekibi tarafından hazırlanan el emeği ürünler, Pembe İzler Derneği’ne destek amaçlı kermeste satışa sunuldu.

             

İclal Aydın tarafından açılış konuşması yapıldıktan sonra Prof. Dr. Cihan Uras lenfödemin ne olduğunu, günümüz cerrahisinde lenf bezlerine zarar vermeden yapılan cerrahi işlemleri, lenfödem gerçekleşen hastaların başvuracakları herhangi bir merkezlerinin olmamasını ve çektikleri zorlukları anlattı. Dr. Vildan Çerçi ise Lenfödem Merkezi’nin kuruluş amacını, lenf bezi sistemini, kendi kendine lenf drenaj masajını anlattı ve bu sürecin uzun bir maraton olduğunu söyledi.

                 

 

100 kişinin katılımıyla gerçekleşen söyleşide hasta öyküleri dinlendi ve program soru-cevap şeklinde devam etti. Katılımcılar lenfödem tasının birçok hekim tarafından hala konulamamasından, tanısı konulsa bile tedavilerinin doğru yapılmadığından bahsettiler. Böyle bir merkezin açılışından çok mutlu olduklarını ve Lenfödem Merkezi’nde tedavi gören hastalar iyileşme süreçlerinden çok memnun olduklarını dile getirerek, merkezin açılışında emeği geçen herkese çok teşekkür ettiler. Pembe İzler Derneği tarafından konuşmacılara hediye verilerek söyleşi sonlandırıldı.

                         

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.