Tek Kanatlı Melek

Küçük meleğimiz bir bahar sabahı gözlerini Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde açtı, dünyaya geldiğinde akciğerinin bir tarafı gelişmemişti, kalp ve beslenme problemi olduğu için, uzun süre yeni doğan yoğun bakımda tedavi edildi. Tedavi sürecinde kendi küçük ama güçlü meleğimiz bir sürü zorluklarla baş etti ve her birinden galip olarak çıktı.  O artık büyümüş ve tedavisine pediatrik yoğun bakımda devam edilecekti. Küçük meleğimizin kusma ile seyreden beslenme problemleri, yaşı ve kilosu artıkça oksijen ihtiyacı da artmaya devam ediyordu. Beslenmesi için PEG açılmasına karar verildi, beslenme problemi kısmen çözülmüştü ama artan yaş ile tek akciğer yeterli olmuyordu ve trakeostomi açıldı sonrasında kalp ameliyatları oldu ve her girdiği savaşı kazanarak bir adım ileriye taşıdı minik bedenini…

Doğduğu andan itibaren yaşam mücadelesi veriyor, güçlü bir şekilde savaşıyordu. Ailesi inanarak ellerinden geleni yapıyor ve yanında oluyordu kokulu kıyafetleri, süslü tokaları, güzel oyuncakları ile her gün bakım yapıyorduk. 4 yıllık serüveninde her gün daha bağlanarak geçiyordu günlerimiz. Her yaş doğum gününü yoğun bakım odasında birlikte kutluyorduk.

Tek kanatlı meleğimiz şuan 4 yaşında, bu kısa fakat dolu dolu geçen 4 yılına 11 ameliyat sığdırdı şuan tek akciğeri ile trakeostomi solunum cihazına bağlı olmadan hayatını yaşıyor, koşuyor, yürüyor, oynuyor. Aralıklı olarak şikâyetleri olduğunda ziyaretimize geliyor, bizde ekip olarak bir hasta değil evimizin kızı gelmiş gibi karşılayıp tedavi ve bakım süreçlerini yürütüyoruz. Tek akciğeri ile bizim ve ailesinin tek kanatlı meleği iyi ki hayatımıza girdi ve bize ne olursa olsun mücadele etmenin önemini, sevginin gücünü ve aslında gücün bedenden çok inançta olduğunu gösterdi, seni çok seviyoruz.

**Görseller onay alınarak kullanılmıştır**

Hazırlayan

Kader Demirci

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi

Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi

Klinik Eğitim Hemşiresi

2020 - Acıbadem Hemşirelik - Tüm Hakları Saklıdır.